Sıradaki Haber: AMASRA TÜNEL YOLUNDA TRAFİK KAZASI

Bankoğlu Bartın Devlet Hastanesinin Görüntüleme Şartname'nin 4 Kez Değişime Uğradığını Sordu

Bankoğlu Bartın Devlet Hastanesinin Görüntüleme Şartname'nin 4 Kez Değişime Uğradığını Sordu

CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Sağlık Bakanlığı'na yönelttiği Yazılı Soru Önergesi'nde, Bartın Devlet Hastanesi'nin "Görüntüleme Hizmet Alımı İşi"ne ait Teknik Şartname'nin neden 4 kez değişime uğradığını sorguladı ve "Yurttaşlarımızın yararı gözetilmek zorundadır." dedi.

 

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin denetim görevi kapsamında, Bartın Devlet Hastanesi'nin "36 Aylık Rapor Edilmiş Görüntüleme Hizmet Alımı İşi"ne ait "Teknik Şartname"de gerçekleştirilen değişiklikleri, Sağlık Bakanı'na yönelttiği Yazılı Soru Önergesi'nde dile getirdi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: "2 Eylül 2019'da gerçekleştirilmesi planlanmış söz konusu İhale'ye ait Teknik Şartname, tam 4 kez değişikliğe uğramış ve her değişiklikle birlikte alınacak cihazın kalitesi ile özellikleri düşürülmüştür. Bu değişiklikler yapılırken yurttaşların yararı gözetilmemiştir. Örneğin, ilk Teknik Şartname'de, görüntüleme cihazının "beyin, meme, karaciğer ve prostat" için MR çekebilme özelliği istenirken Şartname'nin son versiyonunda ise "karaciğer ve prostat için MR" özellikleri çıkarılmıştır. Öte yandan, ilk Şartname'de Radyofrekans (RF) sisteminin gücü için 18 kW öngörülürken yine son Şartname'de bu değer 10 kW'ya düşürülmüştür."

 

Bu beyanlarının ve problem tespitinin ardından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle yönelttiği Yazılı Soru Önergesi'nde ise Bartın CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, aşağıdaki hususlar hakkında detaylı bilgi talebinde bulunarak ilgili sorularının yanıtlandırılmasını istedi:

 

1) Görüntüleme Hizmet Alımı İşi"ne ait "Teknik Şartname"de gerçekleştirilen değişikliklerin ve alınacak cihazın özelliklerinin azaltılmasının sebebi nedir? Özellikle, Bartın ilinde karaciğer ve prostat ile bağlantılı hastalıkların sıklıkla görüldüğü dikkate alındığında, bu belirli değişiklik neden yapılmıştır? Değişiklikler yapılırken yurttaşlarının yararının gözetilmemesinin sebebi nedir?

2) İlk Şartname hazırlanırken hangi kriterler göz önüne alınmıştır? Bu bağlamda, arada geçen zaman içerisinde hangi olgusal değişiklikler yaşanmıştır ki, son Şartname'deki teknik özellikler, Bartın'daki hastalar ve yurttaşlarımız için yeterli görülmüştür? Bahse konu Şartnamelerdeki değişiklikler, hangi kişi ya da birimin talebi üzerine gerçekleşmiştir?

 

3) Bir planlama hatası olduğu varsayımında dahi neden 1 (bir) değişiklik yerine 4 (dört) değişiklik uygulanma zorunluluğu hissedilmiştir? Bu değişiklikler yapılırken Bartın halkının ihtiyaçları mı yoksa ihaleyi almak isteyen firmanın/tüzel kişinin kendi şartları mı gözetilmiştir?

 

4) Şartname'de yer alan "yüklenicinin kullanacağı cihazların 10 yaşından büyük olmayacağı"na dair kriter, bütçe yetersizliği sebebiyle mi bu şekilde belirlenmiştir? Hiç kullanılmamış cihaz olmasa dahi yeni bir cihaz alınmamasının nedenleri nelerdir?

 

Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, hemşehrilerimizi ilgilendiren her türlü soruna çözüm bulma gayreti içerisinde olduklarını vurgulayarak sözlerini şu şekilde noktaladı: "Konu Bartın ve özellikle de yurttaşlarımızın sağlığı olunca böyle bir probleme kayıtsız kalamayız. İlk Şartname'nin ortaya çıkışından son Şartname'ye kadar geçen süre içerisinde yaşananların ve bahsettiğimiz olumsuz nitelikteki değişimlerin sebeplerinin mutlaka açıklanması gerektiğini düşünüyoruz. Sağlık gibi hayati bir alanda, kalitenin ve niteliğin ön plana çıkarılarak yurttaşlarımızın birinci planda tutulması esastır."HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.