Sıradaki Haber: AKIN İSTANBUL’DA HEMŞEHRİLERİYLE BULUŞTU

Bankoğlu İsraf Kaybedecek. Şeffalık Kazanacak

Bankoğlu İsraf Kaybedecek. Şeffalık Kazanacak

16 Haziran gecesi bütün Türkiye’nin kilitlendiği ve her iki yurttaştan birinin izlediği tarihi programda Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın açıklamaları hakkında, Anayasa Komisyonu üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu’na görüşlerini sorduk.

Bankoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye’nin her şeyden önce gereksinimi olan 17 yıldır kutuplaşan, temel insani değerlerini ve hoşgörüsünü kaybetmeye başlamış olan toplumun normalleşme sürecine atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti. “Pazar akşamı İsmail Küçükkaya yönetimindeki programda YSK oyların çalınmasına ilişkin bir karar vermemesine rağmen, Binali Yıldırım’ın oyların kim tarafından çalındığını bir türlü cevaplayamaması en önemli konudur. Ekrem İmamoğlu’nun hırsız kim sorusunun cevapsız kalması gibi pek çok konuya “yok” ve “bilmiyorum” cevabıyla yaklaşması AKP adayı için büyük hezimet oldu. Sayıştay’ın raporunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son 5 yılındaki 753 milyonluk zararı rapora rağmen inkar etmesi ve “Okumadım, bilmiyorum” demesi Binali Yıldırım’ı çıkmaza sokmuştur. Belediyeden vakıflara 308 milyon para aktarıldığını söyleyen Ekrem İmamoğlu’na cevap veremedi. Bunların halkın gözleri önünde olması, israfın ne derece olduğunun bilinmesi bakımından çok önemlidir” dedi.

Ülkemizin söylemde, ifadede, davranışta uzlaşmaya ve nezakete gereksinimi olduğunu belirten Bankoğlu, bunun bir belediye başkanlığı seçiminden çok hak gasbı sonunda verdikleri bir demokrasi mücadelesi olduğunun altını çizdi.  

Bankoğlu sözlerine “Artık AKP’nin çılgın projelerle milletin parasını israf etme hevesini bir kenara bırakmış olmasını sevindirici buldum. Aynı programda ekonomik sıkıntıları kabul eden bir Binali Yıldırım’ın hem yanlış politikalarını hem kötü yönetimi nihayet kabullenmiş ve açıklamış olması çok önemliydi. Önemli bir hatırlatma yapmak isterim; İstanbul 25 yıldır aynı görüşün yönetiminde. Meclis çoğunluğunu elinde bulunduran aynı görüş 17 yıldır Türkiye’de canının istediğini yapıyor. Bugün hem ülkemizin hem de İstanbul’un yaşadığı sıkıntıların yegane sorumlusu AKP. Dolayısıyla İstanbul seçimleri ve projeleri özelinde konuşacak olursak, Binali Yıldırım yıllardır kendi bozduklarını, düzeltme vaadinde bulunuyor. Bunun için 25 yılları oldu ve İstanbul sevimsiz bir beton şehire, insanları trafik, pahalılık ve sosyal olanaksızlıklara mahkum oldu. İşte Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul özelindeki vaatleri önce herkesin belediye başkanı olarak 16 milyon kişiyle kucaklaşmak hem de insana yatırım yapılan daha kaliteli bir yaşamın tesis edileceği bir kent yaratmak.CHP olarak İstanbul seçimlerinde yoğun olarak çalışıyor olsak da, yurdumuzun dört bir yanından yurttaşımızın yaşadığı bu mega kent ülkemizin nabzının en iyi hissedildiği yerdir. Bu bakımdan aynı tas aynı hamam gitmek istemeyen kentliler var. İmamoğlu’nun 18 günlük Belediye Başkanlığı sırasında şeffaflığın ne kadar önemli olduğunu bütün ülke gördü.”diyerek devam etti.

Bankoğlu “İşsizlik çok çok yüksek. Bugün itibarıyla genç işsizlik %25,2. Biz CHP olarak genç arkadaşlarımın geleceği sisler ardında görmelerinden, kapıldığı umutsuzluktan kurtulmalarını istiyoruz. Bunu boş vaatlerle değil istihdam sağlayarak, iş alanları yaratarak ve üretimi destekleyerek, uzun vadeli projelerle yapılması gerektiği konusunda baskılarımız, önerilerimiz ve önerilerimiz aralıksız sürüyor. Yurttaşlarımız insana yatırım, geleceğe yatırım, üretim ve iş bekliyor. İstanbul’un umudu İmamoğlu’dur” dedi.

Türkiye’de kutuplaşmayı engellemeye çalışan, siyasette nezaket dilini koruyarak kucaklamayı benimseyenlerin kazanacağını , hak, hukuk ve adalet olmadan ülkede refah olmayacağını tekrar hatırlatarak sözlerini noktaladı.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.